Halaman

PILIH BAHASA

Cari Blog Ini

Ahad, 5 Mei 2013

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN BAGI SET PENGAJARAN

Mata Pelajaran              :  Bahasa Melayu
Tarikh / Masa                :  04 April 2013 / Khamis
Masa                              :  08.20 pagi  -  9.00 pagi ( 40 minit )
Kelas                              :  Tahun 6 Arif
Bilangan  Pelajar            :   11 Orang
Unit                                :    5
Topik                              :   WARISAN ALAM
Subtopik                         :    Manfaat Bunga
Objektif Pembelajaran   :    Pada akhir pengajaran ini, murid-murid akan dapat:
                                            1.  Menamakan  jenis-jenis bunga.
                                            2.  Menyatakan kegunaan  bunga .
                                            3.  Membuat karangan bertajuk “ Kepentingan  Bunga”
Sistem Bahasa                :  Kosa kata ( berkhasiat, proses, hiasan), kata adjektif ( ayu,asam)
Pengetahun Sedia Ada   :  Murid pernah melihat bunga dan tahu  nama beberapa jenis
                                           Bunga ( Bunga Raya, Cempaka, Kertas dan orkid)
Pendekatan/strategi        :  Berpusatkan guru dan pelajar 
Kaedah                           :  Pembacaan (membaca teks bacaan), Perbincangan, Penyoalan ,
                                          Merumus
Nilai-nilai                       :  Hormat menghormati, bekerjasama, rajin, kesyukuran
Kemahiran                     :  10.3 Aras 1 ( i ), 8.2 Aras 1 ( i )
BBM/Sumber                :   Buku teks,                                          
KBKK                            :  Menjana idea, menganalisis, menghubungkait, merumus
Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran


Langkah
/ Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Strategi/
Kaedah/ABM/
Nilai/KBKK
Aktiviti Guru
Aktiviti Pelajar
Set
Induksi
( 5 minit)

Persediaan guru
dan murid
1.  Guru menunjukkan
Bunga Raya dan meminta
murid menamakan bunga tersebut
tersebut  menyoal, bunga apakah ini?
2.  Guru seterusnya mengaitkannya dengan tajuk pelajaran iaitu manfaat bunga
1.  Murid menamakan bunga yang ditunjukkan oleh guru tadi.
Strategi:
Berpusatkan
Guru dan murid
Kaedah :
Penyoalan/
Penerangan
BBM:
Benda maujud
(Bunga Raya)
KBKK:
Menghubungkait

Nilai:
Rajin/hormat-
menghormati
Langkah
     1
(7 minit)
Menamakan jenis bunga
1.  Guru menunjukkan contoh gambar-gambar
Bunga dan meminta
Murid menamakan bunga



 2.  Guru menyoal murid
  tempat bunga-bunga ini ditanam .
1. Secara individu murid diminta menamakan jenis-jenis bunga yang ditunjukkan oleh guru.

1. Murid memberi respon dengan pelbagai jawapan.
Cth : di halaman rumah, di taman bunga  dan di tepi jalan
Strategi:
Berpusatkan
Guru dan murid
Kaedah :
Penyoalan/
simulasi
BBM:
Gambar pelbagai
Bunga
(lampiran 1)
KBKK:
Menjana idea,menerang,
Kemahiran berfikir

Nilai:
Rajin,kerjasama
Langkah
     2
(10 minit)
Membaca dan soal jawab
1. Guru meminta murid membaca buku teks secara senyap.

2.  Guru menyoal berkaitan teks yang dibaca dan seterusnya meminta murid membina ayat tanya.
1.  Murid membaca
Secara senyap.



2.  Murid menjawab soalan guru.

3.  Murid membina ayat tanya.
Strategi:
Berpusatkan
Guru dan murid
Kaedah :
Penyoalan/bacaan
BBM:
Buku teks
KBKK:
Menjana idea

Nilai:
Rajin, rasional,keberanian
Langkah
      3
(13 minit)
1. Menerang secara ringkas.
2. Penilaian
1. Guru mengedarkan beberapa keping gambar berkaitan kepentingan bunga dan meminta murid menerangkan kepentingan  bunga.

2.  Guru mengedarkan lembaran kerja dan minta murid menjawab.
1. Murid memerhati gambar dan menerangkan
Kepentingan bunga.



1. Murid menjawab lembaran kerja yang diberikan oleh guru.
Strategi:
Berpusatkan
Guru dan murid
Kaedah :
Penerangan,
Simulasi
BBM:
Gambar berkaitan
Kepentingan
Bunga
(Lampiran 2),
Lembaran kerja
( Lampiran 3)
KBKK:
Menjana idea
Nilai:
Rajin, rasional,
jujur


Penutup
( 5 minit)

1.Membuat
Kesimpulan

1. Guru meminta murid tampil ke hadapan
untuk membuat rumusan dan memberikan 3 nilai murni berkaitan isi pelajaran yang mereka pelajari.

1.  Murid tampil ke hadapan dan membuat rumusan serta member 3 nilai murni.

Strategi:
Berpusatkan
 murid
Kaedah :

BBM:

KBKK:
Menjana idea,
merumus
Nilai:
Rajin, rasional,


Refleksi :

9 daripada 11 orang murid, dapat menamakan jenis-jenis bunga.  Manakala 7 daripada 11 orang murid dapat menjelaskan tempat bunga di tanam. Seterusnya, 7 daripada 11 orang  murid dapat menyatakan kebaikan dan kepentingan bunga . Tetapi hanya 5 daripada 11 orang murid yang dapat membuat karangan  bertajuk “ Kepentingan Bunga”.  Kawalan kelas amat baik dan semua murid dapat  mengikuti sesi pengajaran dan pembelajaran dengan baik. Secara keseluruhan Objektif pembelajaran pada kali ini tercapai pada tahap 85%.

Tindakan Guru:
01 )   Guru membimbing murid yang  tidak tahu membuat karangan dengan menyenaraikan  kepentingan-kepentingan bunga.

02)    Menayangkan Video CD  (tempat bunga ditanam, taman bunga, landskap yang dihiasi bunga) bagi membantu murid membuat karangan , mengetahui tempat   bunga di tanam dan mengetahui kepentingan bunga.


Tiada ulasan:

Pengikut